Kilka kwestii związanych z energetyką i transformatorami - volt

serwis transformatorów

Większość z nas nie zna się

Podczas budowy domu, musimy zwracać uwagę na wiele ważnych elementów, od których zależy to, czy uda nam się wprowadzić tam od razu, czy nagle okaże się, że coś przeoczyliście. Na pewno nie wyobrażamy sobie życia bez prądu, więc będzi

Kilka kwestii związanych z energetyką i transformatorami - volt serwis transformatorów
e to jedna z pierwszych spraw, jakimi się zajmiemy i o jakim pewnie nie zapomnimy. Chociaż zwykle o tych najprostszych rzeczach najłatwiej zapominamy. W każdym razie przejdźmy do rzeczy. Większość z nas nie zna się na elektryce i raczej zostawi te sprawy fachowcom, zamiast samemu bawić się prądem. Trzeba przyznać, że nie jest to bezpieczna zabawa i może zakończyć się wypadkiem. Dlatego tak jak budowę domu zostawiamy budowlańcom, a projektowanie architektom, tak samo zabawę elektryką zostawmy osobom znającym się na tym. One lepiej od nas wiedzą, do czego służą tranformatory. Odpowiednio je podłączą, dzięki czemu będziemy mogli korzystać z piekarnika, oświetlenia, a — co dla wielu osób pewnie najważniejsze — przede wszystkim z komputera i internetu. Dopiero jak się zastanowimy to odkrywamy, jak ważny w naszym domu jest prąd elektryczny. Bez niego trudno byłoby nam cokolwiek zrobić. Trzeba zatem zadbać o to, by transformatory elektryczne znalazły się na swoim miejscu i dobrze działały, bo inaczej może się okazać, że zostaniemy bez tego ważnego dla nas elementu i zamiast wspaniałego mieszkania, będziemy mieli cichy, smutny dom. Dlatego warto pamiętać o tym, że nawet elektryka jest ważna, gdy pragniemy zbudować nowy dom dla siebie i swojej przyszłej rodziny.


z gniazda elektrycznego 230 V którego

Transformatory elektryczne są urządzeniami umożliwiającym zmianę parametrów przesyłanej energii elektrycznej prądu przemiennego z napięcia wyższego na niższe lub odwrotnie. Transformatory nie zmieniają przy tym pierwotnej częstotliwości napięcia. Energia elektryczna przenoszona jest pomiędzy obwodami (zwojami) transformatora elektrycznego, których w każdym transformatorze jest minimum dwa. Wyróżnia się uzwojenie pierwotne i wtórne. Pierwotne uzwojenie zasilane jest prądem przemiennym, np. z gniazda elektrycznego 230 V, którego napięcie chcemy zmienić. Prąd ten przepływając przez cewkę powoduje powstanie pola magnetycznego. W wyniku tego procesu powstaje zmienny strumień magnetyczny. Tzw. rdzeń transformatora, będący rdzeniem ferromagnetycznym, przewodzi ten strumień dalej - strumień magnetyczny płynie więc przez pozostałe cewki, stanowiące uzwojenie wtórne, gdzie wywołuje napięcie, czyli zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Jest to zmienione napięcie, którym można następnie zasilić inny aparat (urządzenie) podłączając go do zacisków uzwojenia wtórnego. Stosunek napięć w uzwojeniach jest równy stosunkowi liczby zwojów i jest tzw. przekładnią transformatora. Dobór odpowiedniego transformatora wymaga zwrócenia uwagi na następujące parametry: wartość napięcia pierwotnego (PRI) i wtórnego (SEC) oraz moc transormatora, podaną w VA (voltoamperach). Istnieje wiele rodzajów transformatorów, o różnej mocy. Są to m.in.: transformatory oddzielające, transformatory separacyjne, transformatory bezpieczeństwa, czy autotranformatory (mające jedno uzwojenie, wspólne dla strony pierwotnej i wtórnej).


Od ich wynalezienia w latach 40-tych

Transformatory nieodwracalnie zmieniły historię elektroniki. Od ich wynalezienia w latach 40-tych dwudziestego wieku dokonał się niewyobrażalny wprost postęp.Coraz nowocześniejsze tranformatory są używane zarówno w branży audio, jako przenoszące prąd elektryczny bądź autotransformatory do elektroniki.


Transformatory elektryczne to urządzenia przenoszące elektryczny prąd przemienny z jednego obwodu na inny. Transformacja ta odbywa się drogą indukcji i z zachowaniem prawidłowej pierwotnej częstotliwości. Transformatory używane do zmiany prądu elektrycznego są przydatne kiedy prąd przenoszony na długie odległości kablami na słupach linii wysokiego napięcia wymaga transformacji w niskie napięcie. Niskie napięcie jest zaś niezbędne do użytkowania większości domowych sprzętów i urządzeń. W elektrowniach sytuacja jest odwrotna transformatory blokowe używane tam pozwalają na zmianę prądu z formy wyprodukowanej na wysokie napięcie przenoszone w sieci.
Transformatory są też szeroko stosowane w przemyśle audio. Używa się ich tamże do współpracy z lampami elektronowymi bądź do wspomagania zmiany napięcia prądu z gniazdka na napięcie potrzebne w systemie głośnika bądź rzeczonego urządzenia.
Najnowsza generacja transformatorów zapewnia najlepsze działanie i wysoką żywotność bezawaryjnego działania nawet do kilkunastu lat nieustannej pracy. Przykładowo transformator A2 jest skonstruowany na zasadzie podwójnego uzwojenia, zarówno na stronie pierwotnej jak i wtórnej. Taka budowa zapewnia szeroki dostęp dopasowania impedancyjnego nie tylko aplikacji pośrednich ale też wejściowych czy nawet wyjściowych.



© 2019 http://volt.lisaferrera.wroclaw.pl/